פוליטיקה בכנסת? פסק דין הדחת ליצמן

בג"צ 2704/07 – התנועה להגינות שלטונית נגד ועדת הכנסת (pdf ).
התנועה להגינות שלטונית היא תנועה ותיקה הלוחמת להגינות שלטונית, ומאחוריה מאבקי צדק כגון "התגייסות למאבק נגד הכרה בגיור רפורמי בישראל", עתירה נגד פרסומת של ליוויס "הפוגעת ברגשות הציבור היהודי", והפסגה – תלונה כנגד מונופול בשוק הלולבים. כעת היא התפנתה לעתור נגד ועדת הכספים של הכנסת שהחליטה להחליף את היו"ר הקודם – יעקב ליצמן, ביו"ר חדש – סטס מיסז'ניקוב, וזאת בעקבות הצטרפותה של ישראל ביתנו לקואליציה. ההחלטה של ועדת הכספים התקבלה במרץ 2007, בינתיים מפלגת ישראל ביתנו כבר הספיקה לפרוש, וב-28 לינואר 2008 נתנה הנשיאה דורית ביניש את פסק דינה, בהסכמת השופטים ג'ובראן ואלון.
העתירה, כדרכן של עתירות מתוקשרות, מופנית נגד כל העולם. העתירה היא נגד ההחלטה של ועדת הכספים, אבל הוסיפו על הדרך את ועדת הכנסת (שהמליצה לוועדת הכספים על ההדחה), את ח"כ יצחקי שהיה אז יו"ר הקואליציה (ופרש בינתיים), את ח"כ מיסז'ניקוב שנבחר במקום ליצמן, את סיעות קדימה וישראל ביתנו. ולמה לא, גם נגד הכנסת כולה.

התנועה להגינות שלטונית וח"כ הלפרט (מסיעתו של ליצמן המודח) טענו 3 טענות כנגד ההחלטה:

א. בתקנון הכנסת יש הסדר בדבר השעיית יו"ר ועדה או סיום תפקידו אם מתקיימים נגדו הליכים פליליים. מכאן מבקשת תנועת ההגינות להסיק שלא ניתן לבחור יו"ר חדש לוועדה, אלא אם מתקיים נגד היו"ר הנוכחי הליך פלילי.
ביניש מתמקדת בסעיף אחר בתקנון הקובע שוועדה בכנסת תבחר יו"ר מבין חבריה. סמכות זו איננה חד-פעמית, קובעת הנשיאה, והוועדה יכולה לבצע פעולה זו שוב, מזמן לזמן. אם היא יכולה לבחור שוב יו"ר, מן הסתם היא יכולה להחליף את היו"ר הנוכחי ביו"ר חדש.
הדבר נכון באופן כללי, לאו דווקא לגבי ועדות כנסת, מתוקף חוק הפרשנות הקובע ש"הסמכה לעשות דבר משמעה שיש סמכות לעשותו מזמן לזמן ככל הנדרש לפי הנסיבות".
לגבי הסעיף שהזכירו העותרים, בנוגע ליו"ר נגדו מתקיימים הליכים פליליים, קובעת ביניש כי אין בו כדי לשלול החלפת יו"ר גם במקרים אחרים.

ב. יו"ר ועדה בכנסת הוא תפקיד פרלמנטרי, ולא ניתן להדיח נושא תפקיד כזה רק בשל טעמים פוליטיים-קואליציוניים או טעמים של שיפור יכולתה של הממשלה לבצע את מדיניותה (בניגוד להדחת שר).
ביניש מכירה בכך שהשיקול הוא אכן שיקול פוליטי-קואליציוני. אבל בניגוד ליו"ר הכנסת, "תפקיד יושב-ראש ועדה בכנסת הוא תפקיד פוליטי במהותו. בחירת יושבי-ראש ועדות הכנסת השונות על ידי חברי אותן ועדות מבוססת על השתייכותם הסיעתית של יושבי הראש המיועדים. בחובתו של יושב-ראש הוועדה לנהוג בהגינות אין כדי לשלול את מהותו הפוליטית של תפקידו". עוד כותבת השופטת ביניש כי מותר להדיח יו"ר ועדה למרות ניהול תקין והוגן של הוועדה, אבל אסור להדיח יו"ר ועדה בגלל ניהול כזה.

ג. עלתה טענה שהחלפת יו"ר הוועדה התבססה על הסכם קואליציוני בין קדימה לישראל ביתנו. באותו הסכם נכתב ש"ועדת הכספים תפעל בתיאום מלא עם משרד האוצר בנושאים בעלי השלכות תקציביות". תיאום מלא שכזה יפגע בתפקיד הפרלמנטרי של ועדת הכספים כגוף שמפקח על הממשלה, ולכן הסעיף מנוגד לתקנת הציבור. לכן יש לפסול את ההסכם כולו, ולכן לפסול גם את החלפת היו"ר שהתבססה על אותו הסכם פסול. ביניש מתחמקת משאלות כבדות של שפיטות הסכם קואליציוני וליחסים שבין ועדה בכנסת ובין הממשלה, ומסתפקת בקביעה שההסכם מתייחס לתיאום מנהלי בלבד בין הוועדה למשרד האוצר, ואין בהסכם כדי לכבול את שיקול הדעת של היו"ר או כדי לפגוע בפיקוח הפרלמנטרי של ועדת הכספים על הממשלה.

באופן עקרוני יותר, מתייחסת ביניש גם לנושא ההתערבות השיפוטית בהחלטות פנימיות של הכנסת, ומדגישה שבית המשפט לא יתערב בהחלטות כאלה – אלא אם הן מביאות לפגיעה ניכרת במרקם החיים הפרלמנטריים או ביסודות המבנה של המשטר החוקתי בישראל.
הנשיאה ביניש התייחסה נקודתית ל-3 הטענות ודחתה אותן במהירות ובקצרה. היא יכולה הייתה לדון, למשל, בסבירות ההחלטות – של ועדת הכנסת ושל ועדת הכספים. היא יכולה הייתה לבחון את כל השיקולים, לבחון מה המשקל שניתן לכל שיקול, ולבחור האם המשקל ראוי וההחלטה סבירה. אבל ביניש – בתבונה – התמקדה בעיקר: ההחלטה החשובה כאן היא ההחלטה של ועדת הכספים (ולא החלטת ההמלצה של ועדת הכנסת), והמוקד הוא המקום של השיקולים הפוליטיים בהחלטה להדיח את יעקב ליצמן, ובעיקר הלגיטימיות של שיקולים כאלה בהחלטות "מקצועיות" של ועדות בכנסת.
לשיקולים פוליטיים יש תדמית רעה, אבל בסופו של דבר חברי הכנסת נבחרים בהליך פוליטי, הממשלה מתמנה משיקולים פוליטיים, וחוקים נחקקים משיקולים פוליטיים.
הכנסת יכולה להביע אי-אמון בראש הממשלה משיקולים פוליטיים, וגם להדיח את יו"ר ועדת הכספים.

פוסט זה פורסם בקטגוריה הכנסת, פסיקה, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s